Prasa krawędziowa – wady i zalety

Prasa krawędziowa – wady i zalety

Nowoczesne prasy krawędziowe, inaczej krawędziarki, obsługiwane są przez zdalnie sterowany program numeryczny, który nadzoruje pracę maszyny i sprawdza wykonywanie przez nią określonych założeń i podążania ścieżkami narzędziowymi. Taki kod produkowany jest przez programy CAD/CAM na podstawie projektu graficznego, a program, który nadzoruje pracę prasy krawędziowej to popularne CNC (Computerized Numerical Control) . Sprawia on, że praca krawędziarki staje się dużo bardziej precyzyjna, wydajna i, po prostu szybsza, stąd duże zainteresowanie krawędziarkami na rynku.

Prasa krawędziowa: zalety

Jak każda maszyna, tak i prasa krawędziowa, zwłaszcza ta świeża i nowoczesna, ma mnóstwo zalet. Dzięki wykorzystaniu programowania i komputerowego sterowania pracą maszyny, możemy być w stu procentach pewni, że kształty będą powtarzalne i po prostu identyczne. To bardzo ważna zaleta zwłaszcza przy produkcji masowej. To również ogromna przewaga pras krawędziowych CNC nad tymi sterowanymi konwencjonalnie, czyli przez człowieka.

Poza tym, komputer nie wie, co oznacza słowo „trudny” czy „skomplikowany”. Dla niego gięcie kształtów, bez względu na to, jakie one są, sprawia tyle samo trudności za każdym razem, więc doskonale poradzi sobie nawet z najmniejszymi detalami. Różnica jest jedynie w kodzie, w którym zawrzeć możemy wszystko. Dzięki takiej precyzji możliwe jest również użycie blach wcześniej malowanych lub powlekanych.

Najbardziej „lubianą” przez nabywców cechą krawędziarek CNC jest bardzo duża szybkość produkcji oraz stosunkowo niski koszt produkcji, nawet przy dużych seriach. Zoptymalizowanie pracy sprawia również, że użytkowanie prasy krawędziowej CNC pozostawia minimalną ilość odpadów. Jej działanie sprawia również, że możliwe jest nowoczesne planowanie produkcji.

Prasa krawędziowa: wady

Niestety, nie ma rzeczy idealnych. Prasy krawędziowe nie są tanie, więc wiąże się z nimi bardzo wysoki koszt zakupu maszyny, a także zatrudnienia wykwalifikowanej kadry zdolnej do obsługi i nadzorowania pracy krawędziarki CNC.

Zobacz też: http://www.radancnc.pl/giecie/radbend

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *